حقوق و دستمزد

💠 چنانچه کارگر از انجام دستور کارفرما در مورد رفتن به مأموریت امتناع نماید آیا مرتکب قصور در انجام وظیفه شده است؟

🔹 در صورت عدم قید در قرارداد کار اولیه و یا عدم موافقت بعدی کارگر به انجام مأموریت و چنانچه در شرح شغل کارگر نیز انجام مأموریت پیش بینی نشده باشد کارگر تکلیفی نسبت به انجام مأموریت موضوع ماده ۴۶ قانون کار نداشته و عدم انجام آن نیز نمی تواند از مصادیق قصور در انجام وظیفه مندرج در ماده ۲۷ قانون کار شناخته شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه حقوق و دستمزد می توانید به پکیج آموزش حقوق و دستمزد ، پکیج آموزش قانون کار و قانون تامین اجتماعی یا سایت دیگر ما مراجعه نمائید.

درباره دکتر محسن صالحی نیا

اکثر رتبه های کنکور سراسری ایشان دو رقمی می باشد و در سن ۲۳ سالگی وارد مقطع دکتری حسابداری در یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور شدند. ایشان سال های متمادی در حوزه حرفه و دانشگاه مشغول خدمت گذاری می باشند.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mohsensalehinia/public_html/wp-includes/functions.php on line 4212